Grzybica penisa: konsultacja lekarska online z e-receptą

drug_picture

Fill out the questionnaire. Provide more information about what symptoms you are experiencing (eg redness, smell, etc.) and if there are no contraindications - you can get an e-prescription within an hour during the clinic.

Based on the answers provided, the doctor will make a decision on the diagnosis and, if necessary, prescribe pharmacological treatment.

Remember that starting treatment early will prevent the development of ringworm and other related diseases. If you experience symptoms, please let your sexual partners know.
Consultation price: 59,99 zł
Male thrush - everything you need to know

Description:

Grzybica penisa – jak leczyć i jakie leki wybrać (tabletki, maści, leki i kremy). Czy zawsze potrzebna jest recepta?

Grzybica penisa to choroba, która zawsze wymaga leczenia farmakologicznego.

Niezależnie od tego, że ktoś może mówić o domowych metodach czy na forach pojawiają się jakieś inne „naturalne” metody na walkę z grzybicą penisa – najskuteczniejsze pozostaje leczenie przy pomocy dedykowanych leków, wśród których niektóre dostępne są na receptę, a niektóre – kupisz w aptece bez recepty.

Jednak nie wszystkie sprawdzą się dobrze w leczeniu różnych stadiów kandydozy penisa.

Które z nich wybrać, jak je stosować i na co uważać?

 

Grzybica penisa: co to za choroba (i dlaczego może być bardzo poważna)?

Grzybicę penisa wywołują najczęściej drożdżaki z rodziny Candida albicans i sama choroba jest najczęściej przenoszona w wyniku kontaktów seksualnych z osobami cierpiącymi na choroby grzybiczne (na przykład na grzybicę pochwy).

Infekcje grzybiczne mogą rozwijać się w różnych obszarach ciała, jednak to w przypadku grzybicy penisa mogą mieć one wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

Dodatkowo – pojawienie się infekcji grzybicznych penisa jest silnie związane z męską higieną intymną; niedokładne czyszczenie przestrzeni pod napletkiem czy brak odpowiedniej dbałości o higienę może prowadzić do rozwinięcia się grzybicy penisa.

Sama grzybica penisa to choroba objawiająca się najczęściej czerwonymi plamkami lub zaczerwienieniem penisa; niekiedy mogą pojawić się na prąciu krostki lub pęcherzyki wypełnione krwią i ropą, a dodatkowo – biały nalot i nieprzyjemny zapach z penisa, a w szczególności – spod napletka.

Poza samą infekcją grzybiczną, kandydozie penisa mogą towarzyszyć inne, mniej lub bardziej poważne choroby – od zapalenia żołędzia lub napletka aż do poważnych infekcji prowadzących do zaburzenia płodności u mężczyzn czy zmian nowotworowych w obrębie układu płciowo-moczowego.

Właśnie dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia grzybicy penisa w momencie, w którym pojawią się pierwsze wskazujące na nią objawy.

 

Czym leczyć grzybicę penisa (rodzaje skutecznych leków)?

Kandydoza penisa jest chorobą powodowaną przez drożdżaki, co oznacza, że w jej leczeniu najczęściej stosowane są leki (maści, kremy) zawierające środki przeciwgrzybiczne lub grzybobójcze.

W leczeniu grzybicy penisa stosowane są dwa najważniejsze rodzaje leków:

  • doustne, bazujące na działaniu substancji czynnej o nazwie fluconazol (np. Fluconazol 150), będącej pochodną triazolu. Leki zawierające tę substancję aktywną dostępne są wyłącznie na receptę.
  • działające miejscowo, takie jak klotrimazol, ketokonazol czy ekonazol, będące pochodnymi imidazolu (np. ketokonazol występuje w szamponach na łupierz). Do kupienia w aptekach bez recepty.

 

Jednak pozostaje wiele bardzo istotnych pytań związanych z rodzajami leków na grzybicę penisa.

Czym charakteryzują się obie grupy leków na kandydoze penisa?

Jak leczyć to schorzenie, w jakich dawkach przyjmować tabletki, jak często i jak długo aplikować krem oraz maści przeciwgrzybicze?

Oraz – co najważniejsze – dlaczego przy doborze leków warto przełamać wstyd i skorzystać z konsultacji lekarskiej (na przykład online, w przychodni Dimedic.eu)?

 

Leczenie grzybicy penisa fluconazolem (i lekami zawierającymi go w składzie)

Najskuteczniejszym i najsilniejszym lekiem na grzybicę penisa jest fluconazol.

Jest to substancja zaliczana do grupy triazoli; chemioterapeutyk o silnym i skutecznym działaniu przeciwgrzybiczym.

Najczęściej występuje w formie tabletek na grzybicę penisa, wydawanych na podstawie recepty.

Istotą działania zawierających fluconazol tabletek stosowanych przy leczeniu między innymi kandydozy prącia jest hamowanie demetylacji 14 alfa-lanosterolu, który stanowi istotne ogniwo w procesie biosyntezy ergosterolu – ważnego elementu błony komórkowej grzybów.

Prowadzi to do zniszczenia błony, a w konsekwencji – unicestwienia drożdżaka.

Fluconazol wykazuje skuteczność w walce z najbardziej upowszechnionymi szczepami Candida, takimi jak C. albicans, C. parapsilosis czy C. tropicalis.

Substancja ta działa także przeciwgrzybiczo na Cryptococcus neoformans i Cr. gattii, a także na pleśni Blastomyces dermatiditis, Coccidioides immitis, Histoplasma capsulatum i Paracoccidioides brasiliensis.

W przypadku leczenia grzybicy penisa, leki zawierające fluconazol wdraża się w sytuacji, gdy zbyt słabe okażą się środki stosowane miejscowo.

Tabletki zawierające fluconazol są lekami o silnym działaniu ogólnym, przyjmowanymi doustnie, i sprzedawanymi wyłącznie na receptę.

 

Leczenie grzybicy penisa: jak wygląda łagodzenie objawów. Konsultacaj medyczna online z e-receptą

 

Jak przyjmować tabletki na grzybicę penisa?

Sposób przyjmowania oraz dawkowanie fluconazolu są bardzo precyzyjnie określone przez lekarza wypisującego receptę na zawierający go lek i nie wolno od niego w żaden sposób odbiegać.

W leczeniu kandydozy penisa lekarz najczęściej przepisuje się 1 dawkę leku (150 miligramów).

Jeśli po przyjęciu dawki leku objawy nie znikają – skontaktuj się ponownie z lekarzem, bo grzybica penisa może mieć dużo poważniejszą formę.

W przypadku nawracającej grzybicy narządów intymnych (między innymi penisa), lekarz może zalecić przyjmowanie dawki podtrzymującej (po 150 mg co 3 dni, a następnie co tydzień, maksymalnie do 6 miesięcy), jednak takie leczenie dotyczy najczęściej nawracającej grzybicy pochwy.

Fluconazol jest metabolizowany w niewielkim stopniu i utrzymuje się w organizmie do 30 godzin; w 80 procentach jest wydalany z moczem.

Należy zachować ostrożność stosując tego typu leki na grzybicę penisa w przypadku osób cierpiących na zaburzenia funkcji nerek i wątroby, a także choroby mięśnia sercowego czy dysfunkcje elektrolitowe.

Do możliwych działań niepożądanych należą: ból głowy, nudności, biegunka i wysypka a także (rzadziej) – niedokrwistość, zaburzenia łaknienia, bezsenność, senność czy drgawki.

Jeśli zauważasz u siebie objawy grzybicy penisa – ważne jest rozpoczęcie leczenia u partnerów seksualnych.

Wprowadzenie leczenia supresyjnego u Twoich partnerów seksualnych może sprawić, że nie dojdzie do ponownego zakażenia infekcją grzybiczną po zakończeniu leczenia.

 

Grzybica penisa – kiedy w leczeniu wystarczy maść z klotrimazolem?

W łagodniejszych przypadkach w leczeniu grzybicy penisa stosuje się maść z klotrimazolem.

Jest to miejscowo działający lek o działaniu przeciwgrzybiczym; sam klotrimazol to organiczny związek chemiczny – pochodna imidazolu.

Lek ma słabsze działanie niż fluconazol i jako taki jest dostępny jest w aptekach bez recepty.

Praktycznie nie wchłania się do organizmu przez skórę, a jedynie w niewielkim stopniu przez błony śluzowe.

Udowodnione jest jego działanie między innymi na drożdżaki Candida albicans, a więc te, które wywołują najczęściej grzybicę penisa.

Podobnie jak w przypadku fluconazolu, działanie klotrimazolu także polega na hamowaniu syntezy ergosterolu, czyli związku chemicznego biorącego udział w budowie błony komórkowej grzybów.

Warto podkreślić w tym miejscu, że oba środki są bezpieczne dla człowieka, jako że w komórkach ludzkiego organizmu ergosterol w ogóle nie jest syntezowany.

 

Jak stosować krem (maść) na grzybicę penisa z klotrimazolem?

Klotrimazol dostępny jest w kilku postaciach, zbliżonych w konsystencji i formie aplikacji – nie tylko jako maść, ale też krem i płyn, a także tabletki dopochwowe przeznaczone dla kobiet (stosowane przy leczeniu infekcji grzybicznych pochwy).

Jeśli chodzi o krem na grzybicę penisa, należy go nanosić na miejsca zmienione chorobowo 2 lub 3 razy dziennie; leczenie należy zakończyć w przeciągu nie więcej niż 7 dni.

Pamiętaj jednak, żeby dokładnie zapoznać się z dawkowaniem zalecanym na opakowaniu lub spytać farmaceutę o właściwe dawkowanie.

Jeśli do tego czasu nie nastąpi poprawa, pacjent powinien się udać do lekarza po receptę na silniejsze tabletki na grzybicę penisa, działające na bazie fluconazolu.

Uwaga – w czasie leczenia grzybicy penisa przy pomocy leków zawierających klotrimazol należy bezwzględnie powstrzymać się od współżycia seksualnego, także z użyciem prezerwatyw.

Klotrimazol wchodzi bowiem w reakcje z lateksem i może uszkodzić powłokę prezerwatyw, przez co tracą one swoje funkcje – zarówno antykoncepcyjne, jak i chroniące przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. .

 

Grzybica penisa – jaki lekarz może zdiagnozować i przepisać odpowiednie leki?

Grzybica prącia jest dolegliwością, którą mężczyźni najczęściej zarażają się od swoich partnerek seksualnych.

Uważana jest za przypadłość wstydliwą i jako taka rzadko jest konsultowana z lekarzem, jednak bardzo ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie tej choroby oraz wdrożenie skutecznego leczenia.

Wielu mężczyzn, gdy pojawią się pierwsze jednoznaczne objawy grzybicy penisa, zaczynają leczenie na własną rękę, za pomocą leków bez recepty lub – co gorsza – „domowych metod” na grzybicę penisa, które trudno określić jako skuteczne.

To może być błąd.

Infekcja grzybicza wymaga bowiem dokładnego rozpoznania oraz doboru właściwego leku, przy czym samo zdiagnozowanie tej choroby jest dosyć proste.

Należy pamiętać, że nie przynoszące rezultatów leczenie maścią na grzybicę powinno zostać zastąpione leczeniem ogólnoustrojowym za pomocą leków przeciwgrzybicznych do stosowania doustnego, dostępnych wyłącznie na receptę.

Co zatem zrobić, gdy podejrzewasz u siebie grzybicę penisa?

Jaki lekarz pomoże w takiej sytuacji?

Może to być zarówno specjalista z zakresu dermatologii, urologii czy seksuologii, jak też lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Pacjenci, którzy wstydzą się zgłosić z intymnym problemem do gabinetu, mogą skorzystać z telemedycyny, zasięgając konsultacji w poradni internetowej.

Dlatego też uruchomiliśmy w Dimedic.eu konsultację online w kierunku diagnozowania i leczenia grzybicy penisa.

Możesz z niej skorzystać przez całą dobę, 7 dni w tygodniu – dyskretnie, szybko i skutecznie.

Dimedic: konsultacje lekarskie online z e-receptą